MLR682K630
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLR682K630
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.0068UF 10% 630VDC RAD
Stock
751
In Stock :
751
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Positive Tolerance :
10%
Package / Case :
Radial
Series :
MLR
Capacitance :
6.8n Farads
Height - Seated (Max) :
0.524 (13.29mm)
Number of Terminals :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Length :
17.63 mm
Voltage Rating - AC :
250V
Size / Dimension :
0.694 L x 0.313 W (17.63mm x 7.95mm)
Ratings :
Terminal Pitch :
13.84 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Features :
NTE Electronics
Product Status :
Active
Size Code :
6931
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Package Type :
Radial Oval
Package Quantity :
1
Voltage Rating - DC :
630V
Height :
11.79 mm
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
0.031
Negative Tolerance :
10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polyester
Width :
7.95 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
RoHS :
No
Lead Spacing :
Lead Length :
0.73
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Package :
Bag
Composition :
Mylar
Datasheets
MLR682K630
NTE Electronics, Inc. MLR682K630
MLR 6.8n Farads Capacitor ±10% Through Hole 0.694 L x 0.313 W (17.63mm x 7.95mm) -55°C ~ 85°C Radial
MLR682K630 Overview
Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 630 V.High efficiency requires an operating temperature of -55°C ~ 85°C.
MLR682K630 Features
an operating temperature of -55°C ~ 85°C