MLR683K250
Mfr.Part #
MLR683K250
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Stock
27
In Stock :
27
Lead Spacing :
0.394
Active
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
0.024
Features :
Capacitance :
68n Farads
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Length :
14 mm
Height - Seated (Max) :
0.453 (11.50mm)
Height :
10 mm
Terminal Pitch :
10 mm
2
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
125V
Tolerance :
±10%
Width :
6 mm
Positive Tolerance :
10%
Size / Dimension :
0.551 L x 0.236 W (14.00mm x 6.00mm)
Voltage Rating - DC :
250V
Package Type :
Radial Oval
Package / Case :
Radial
Rated (AC) Voltage (URac) :
125 V
Negative Tolerance :
10%
NTE Electronics
Datasheets
MLR683K250
NTE Electronics, Inc. MLR683K250
MLR 68n Farads Capacitor ±10% Through Hole 0.551 L x 0.236 W (14.00mm x 6.00mm) -55°C ~ 85°C Radial
MLR683K250 Overview
Set the rated voltage (URdc) to 250 V.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C ~ 85°C in order to maximize efficiency.
MLR683K250 Features
an operating temperature of -55°C ~ 85°C