MCD56-16IO8B
Mfr.Part #
MCD56-16IO8B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1600V TO-240AA
Stock
10
In Stock :
10
Thyristors - SCRs - Modules
Leakage Current (Max) :
15mA
Hold Current :
200mA
Published :
2009
IXYS
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A 1600A
Package :
Bulk
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
RoHS :
Details
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mounting Style :
Screw Mounts
Mount :
Chassis Mount, Screw
Packaging :
Bulk
Pin Count :
4
On-State Current-Max :
60000A
RMS Current (Irms) :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Package / Case :
TO-240AA
Trigger Device Type :
SCR
Current - On State (It (AV)) (Max) :
64A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Phase Leg
Number of Terminals :
4
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Desc. of Quick-Connects :
G
Number of Pins :
Qualification Status :
Not Qualified
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
JEDEC-95 Code :
Surface Mount :
No
Base Part Number :
MC*56
RMS On-state Current-Max :
100 A
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Number of Elements :
1
Base Product Number :
MCD56
Terminal Position :
UPPER
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1600 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
100A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Vf - Forward Voltage :
1.57 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Package Shape :
RECTANGULAR
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Holding Current-Max :
200 mA
Voltage - Off State :
1.6kV
Brand :
IXYS
HTS Code :
Product :
Thyristor Power Modules
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XUFM-X4
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Case Connection :
Isolated
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V