MCD501-18IO2
Mfr.Part #
MCD501-18IO2
Package / Case
Module
Description
MOD THYRISTOR DUAL 18KV
Thyristors - SCRs - Modules
Base Product Number :
MCD501
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Off State :
1.8kV
Series :
Operating Temperature :
125°C TJ
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Module
IXYS Corporation
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
14500A @ 50Hz