MCD552-16IO2
Mfr.Part #
MCD552-16IO2
Package / Case
Module
Description
MCD 552 - 16 IO2
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Series :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
17500A @ 50Hz
Voltage - Off State :
1.6 kV
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Module
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1300 A
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Technology :
Si
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5 V
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (AV)) (Max) :
550 A
Package :
Box
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
250 mA