MCD56-14IO8B
Mfr.Part #
MCD56-14IO8B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1400V TO-240AA
Thyristors - SCRs - Modules
Desc. of Quick-Connects :
G
Number of Pins :
4
Hold Current :
200mA
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
RMS On-state Current-Max :
100 A
Base Product Number :
MCD56
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Brand :
IXYS
Type :
Thyristor / Diode
Number of Terminals :
4
RMS Current (Irms) :
100A
Package / Case :
TO-240AA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
100A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A 1600A
Product :
Thyristor Power Modules
Compliant
JEDEC-95 Code :
Technology :
Si
Base Part Number :
MC*56
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400 V
Holding Current-Max :
200 mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - On State (It (AV)) (Max) :
64A
Leakage Current (Max) :
15mA
Case Connection :
Isolated
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1600 A
Bulk
RoHS :
Details
Number of Terminations :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Mount :
Chassis Mount, Screw
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
JESD-30 Code :
R-XUFM-X4
Factory Lead Time :
24 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Terminal Position :
UPPER
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Packaging :
Bulk
Mounting Style :
Screw Mount
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
On-State Current-Max :
60000A
Voltage - Off State :
1.4kV