MBR600200CT
Mfr.Part #
MBR600200CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 300A 2 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Package / Case :
Twin Tower
Operating Temperature (Max) :
150°C
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 200V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Elements :
2
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Pk Forward Current-Max :
4000A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 300A
Number of Phases :
1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Average Rectified Current :
300A
Number of Terminations :
2
Reverse Current-Max :
3000μA
Terminal Position :
UPPER
Mount :
Chassis Mount
Application :
Power
Element Configuration :
Common Cathode
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
MBR600200CT
GeneSiC Semiconductor MBR600200CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 300A 200V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR600200CT Overview
MBR600200CT Features
a forward voltage of 3000μA
a forward voltage of 3000μA
MBR600200CT Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR600200CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23