LR0204F180R
Mfr.Part #
LR0204F180R
Description
RES 180 OHM 1% 1/4W AXIAL
2
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
200V
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Tolerance :
±1%
ELV :
PRECISION
Number of Resistors :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
Construction :
Tubular
Diameter :
1.7mm
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
180Ohm
Size / Dimension :
0.079Diax0.138L 2.00mmx3.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C