LR0204F10R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LR0204F10R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
155 °C
Military Standard :
Not Required
Termination :
Axial
Features :
Max Power Dissipation :
250 mW
Size / Dimension :
0.079 Dia x 0.138 L (2.00mm x 3.50mm)
Product Length (mm) :
3.5(mm)
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Tolerance (+ or -) :
1%
Terminal Shape :
Wire
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±1%
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
200 V
ELV :
Compliant
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Resistance Tolerance :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Additional Feature :
PRECISION
Surface Mount :
No
Subcategory :
Resistors
Rated Temperature :
70 °C
Diameter :
1.7 mm
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Product :
Metal Film Resistors General Purpose
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Resistors :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Length :
3.2
Termination Style :
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Base Product Number :
LR0204
Package / Case :
Package Length :
3.5 mm
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
TE Connectivity
Product Type :
Metal Film Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Qualification :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
200 V
Technology :
Metal Film
Series :
LR, Neohm
RoHS :
Compliant
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 125
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Product Diameter (mm) :
2(mm)
Type :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
Ammo Pack
Case Style :
Conformal Coated
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Flame-Proof Support :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2 mm
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
Lead Diameter :
0.45 mm
Voltage Rating (DC) :
200 V
Power Rating :
0.25 W
Temperature Coefficient :
100.0000 ppm/°C
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Brand :
TE Connectivity / AMP
Product Height (mm) :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Product Width :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Package :
Tape and Box (TB)
Number of Terminals :
2
Resistance :
10 Ohm
Reach Compliance Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Cylindrical
Datasheets
LR0204F10R
TE Connectivity AMP Connectors LR0204F10R
Axial, Through Hole General Purpose, 10 Ohm, 0.25W, 1/4W, Metal Film,