LR0204F110K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LR0204F110K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Number of Terminations :
2
Length :
1.181 (30.00mm)
TE Connectivity
Size / Dimension :
0.079 Dia x 0.138 L (2.00mm x 3.50mm)
Subcategory :
Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.45 mm
Type :
Top Mount
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
10.97°C/W @ 100 LFM
Package :
Tape and Box (TB)
Package Cooled :
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Working Voltage :
200 V
Features :
Material Finish :
Blue Anodized
Product Status :
Active
Series :
pushPIN™
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Metal Film
Width :
1.181 (30.00mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Thermal Resistance @ Natural :
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
110 kOhms
Terminal Shape :
Wire
Base Product Number :
LR0204
ECCN Code :
EAR99
Material :
Aluminum
Product Type :
Metal Film Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Tolerance :
±1%
Rated Temperature :
70 °C
Diameter :
Termination Style :
Axial
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Package / Case :
Construction :
Tubular
Shape :
Square, Fins
Packaging :
Tape and Box (TB)
Attachment Method :
Push Pin
Supplier Device Package :
Composition :
Metal Film
Height Off Base (Height of Fin) :
0.984 (25.00mm)
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package Length :
3.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Failure Rate :
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Datasheets
LR0204F110K
TE Connectivity AMP Connectors LR0204F110K
FIXED RESISTOR, 110 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,