LR0204F12K
Mfr.Part #
LR0204F12K
Description
RES 12K OHM 1% 1/4W AXIAL
Ammo Pack
Product Diameter (mm) :
1.7(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Product Type :
Metal Film Resistors
Capacitance Tolerance :
5%
Composition :
Metal Film
Package Length :
3.5 mm
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
Qualification :
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Resistors
Tolerance (+ or -) :
1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Failure Rate :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Length (mm) :
3.2(mm)
Power Rating :
0.25 W
Flame-Proof Support :
No
Package :
Tape and Box (TB)
Technology :
PRECISION
Case Style :
Conformal Coated
Product Length :
2.01 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Voltage Rating :
200V
Surface Mount :
No
Rated Temperature :
70 °C
Reach Compliance Code :
Diameter :
2 mm
Length :
3.5 mm
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Capacitance :
0.033 uF
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Resistance Tolerance :
1
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
100.0000 ppm/°C
Termination Style :
Axial
Features :
Lead Diameter :
0.45 mm
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Construction :
Cylindrical
Resistance :
12
Package / Case :
Base Product Number :
LR0204
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Working Voltage :
200 V
Supplier Device Package :
Type :
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 125
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing (nom) :
Size / Dimension :
0.079 Dia x 0.138 L (2.00mm x 3.50mm)
Product Width :
2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Military Standard :
Not Required
TE Connectivity
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LR0204F12K
TE Connectivity AMP Connectors LR0204F12K
General Purpose, 12, 0.25W, 1/4W, Metal Film,