LR0204F16R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LR0204F16R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Pitch :
4.0000 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package / Case :
Axial
Contact Material :
Brass
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Number of Terminations :
2
Diameter :
2 mm
Housing Color :
Black
Additional Feature :
PRECISION
Package :
Tape and Box (TB)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Terminal Shape :
Wire
Product Length :
60.8 mm
Base Product Number :
LR0204
Mounting :
Through Hole
Features :
Technology :
Metal Film
Gender :
Header
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Method :
Solder
Base/Housing Material :
PBT (Polybutylene Terephthalate)
Length :
3.5 mm
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.079 Dia x 0.138 L (2.00mm x 3.50mm)
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
0.45 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Type :
Metal Film Resistors
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
16 Ohms
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Rated Temperature :
70 °C
Termination Style :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminals :
2
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
200 V
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Package Length :
3.5 mm
Failure Rate :
TE Connectivity
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
Surface Mount :
No
Series :
LR, Neohm
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Composition :
Metal Film
Datasheets
LR0204F16R
TE Connectivity AMP Connectors LR0204F16R
FIXED RESISTOR, 16 Ohms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,