LKSH2182MESZ
Mfr.Part #
LKSH2182MESZ
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 71V SNAP
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2A
Diameter :
22mm
Length :
30mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Test Frequency :
120Hz
Voltage - Rated DC :
71V
Terminal Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1800µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Datasheets
LKSH2182MESZ
Nichicon LKSH2182MESZ
LKS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In