LKSH2182MESB
Mfr.Part #
LKSH2182MESB
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 71V SNAP
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1800µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2A
Voltage - Rated DC :
71V
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LKSH2182MESB
Nichicon LKSH2182MESB
LKS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In