LKSH2152MESZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKSH2152MESZ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 71V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Series :
LKS
Applications :
Audio
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
0.97903mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Test Frequency :
120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
1.8A
Voltage - Rated DC :
71V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Snap in
Tan Delta :
0.3
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1500μF
Diameter :
22mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Snap in
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
LKSH2152MESZ
Nichicon LKSH2152MESZ
LKS 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In