LGR2E331MELA35
Mfr.Part #
LGR2E331MELA35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
860μA
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
330µF
Test Frequency :
120Hz
Diameter :
25mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
10mm
Bulk
Height :
35mm
Ripple Current :
1.2A
Dissipation Factor :
0.15 %
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 50kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LGR2E331MELA35
Nichicon LGR2E331MELA35
LGR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In