LGR2D102MELB45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGR2D102MELB45
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Stock
521
In Stock :
521
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Series :
LGR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Published :
2015
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 50kHz
Life (Hours) :
10000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
45mm
Test Frequency :
120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.15 %
Diameter :
30mm
Termination :
Snap in
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
Leakage Current :
1.34mA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
2
Ripple Current :
2.2A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LGR2D102MELB45
Nichicon LGR2D102MELB45
LGR 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In