IXTR210P10T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTR210P10T
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 100V 195A ISOPLUS247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
158A
Power Dissipation (Max) :
595W (Tc)
Terminal Position :
Single
FET Type :
P-Channel
Series :
TrenchP™
RoHS :
Details
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Element Material :
SILICON
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
800A
Mounting Style :
Through Hole
Product Status :
Active
FET Feature :
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
69500pF @ 25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Continuous Drain Current (ID) :
195A
Case Connection :
Isolated
Transistor Polarity :
P-Channel
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max (Abs) :
390 W
Brand :
IXYS
Number of Elements :
1
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
740nC @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity/Channel Type :
Number of Terminals :
3
Base Product Number :
IXTR210
Pin Count :
3
Vgs (Max) :
±15V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
195A Tc
Factory Lead Time :
28 Weeks
Power Dissipation-Max :
595W Tc
Package / Case :
TO-247-3
Surface Mount :
No
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Product Category :
MOSFET
Number of Terminations :
Mount :
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8m Ω @ 105A, 10V
Packaging :
Tube
Package :
Tube
Drain-source On Resistance-Max :
0.008Ohm
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Type :
MOSFET
Transistor Application :
SWITCHING
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
IXYS
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Datasheets
IXTR210P10T
Littelfuse IXTR210P10T
P-Channel Tube 8m Ω @ 105A, 10V ±15V 69500pF @ 25V 740nC @ 10V 100V TO-247-3
IXTR210P10T Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 69500pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 195A. The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 158A.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 800A.Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 100V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXTR210P10T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ
a continuous drain current (ID) of 195A
based on its rated peak drain current 800A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)