IXTR170P10P
Mfr.Part #
IXTR170P10P
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
MOSFET P-CH 100V 108A ISOPLUS247
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Type :
PolarP Power MOSFET
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rise Time :
75 ns
FET Type :
P-Channel
Length :
16.13 mm
Continuous Drain Current (ID) :
108A
Drain-source On Resistance-Max :
0.013Ohm
Brand :
IXYS
Height :
21.34 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Polarity :
P-Channel
Product Category :
MOSFET
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
108A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
12600pF @ 25V
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
312W Tc
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Pbfree Code :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13m Ω @ 85A, 10V
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
240nC @ 10V
Mounting Style :
Through Hole
Published :
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Number of Channels :
1 Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
Channel Mode :
Enhancement
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Reach Compliance Code :
Unknown
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Elements :
1
Pin Count :
Product Status :
Active
Package :
Tube
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3500 mJ
Vgs (Max) :
±20V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
510A
Base Product Number :
IXTR170
Tradename :
PolarP
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation (Max) :
312W (Tc)
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
IXYS
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e1
Product Type :
MOSFET
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
5.21 mm
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
28 Weeks
Packaging :
Tube
Series :
PolarP™
Datasheets
IXTR170P10P
Littelfuse IXTR170P10P
P-Channel Tube 13m Ω @ 85A, 10V ±20V 12600pF @ 25V 240nC @ 10V 100V ISOPLUS247™
IXTR170P10P Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 3500 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 12600pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [108A], which is its maximum continuous current.A maximum pulsed drain current of 510A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 100V.In order to operate this transistor, a voltage of 100V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTR170P10P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3500 mJ
a continuous drain current (ID) of 108A
based on its rated peak drain current 510A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)