IXTQ32N65X
Mfr.Part #
IXTQ32N65X
Description
MOSFET N-CH 650V 32A TO3P
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Channel Mode :
Enhancement
Factory Lead Time :
15 Weeks
TO-3P-3, SC-65-3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
135m Ω @ 16A, 10V
Vgs (Max) :
±30V
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
54nC @ 10V
Base Product Number :
IXTQ32
Product Type :
MOSFET
Tradename :
HiPerFET
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2205pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rise Time :
49 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
IXTQ32N65X
Littelfuse IXTQ32N65X
N-Channel Tube 135m Ω @ 16A, 10V ±30V 2205pF @ 25V 54nC @ 10V 650V TO-3P-3, SC-65-3
IXTQ32N65X Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 2205pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.The transistor must receive a 650V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTQ32N65X Features
a continuous drain current (ID) of 32A
a 650V drain to source voltage (Vdss)