IXTQ150N15P
Mfr.Part #
IXTQ150N15P
Description
MOSFET N-CH 150V 150A TO3P
Stock
1
In Stock :
Base Product Number :
IXTQ150
Rise Time :
33ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
THROUGH-HOLE
Threshold Voltage :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation :
714W
Terminal Position :
Drain-source On Resistance-Max :
0.013 Ω
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13m Ω @ 500mA, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
Product Status :
Active
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
340 A
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
150A Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5800pF @ 25V
Length :
15.8 mm
Type :
PolarHT Power MOSFET
Published :
2006
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Power Dissipation-Max :
714W Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
150 V
Series :
PolarHT™
Tradename :
PolarHT
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2500 mJ
Continuous Drain Current (ID) :
150A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Width :
4.9 mm
Fall Time (Typ) :
28 ns
ECCN Code :
EAR99
Height :
20.3 mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190nC @ 10V
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Elements :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Subcategory :
MOSFETs
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Power Dissipation (Max) :
714W (Tc)
Datasheets
IXTQ150N15P
Littelfuse IXTQ150N15P
N-Channel Tube 13m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5800pF @ 25V 190nC @ 10V 150V TO-3P-3, SC-65-3
IXTQ150N15P Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 2500 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 5800pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 150A.With a drain-source breakdown voltage of 150V and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of 150V.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 100 ns.Peak drain current for this device is 340 A, which is its maximum pulsed drain current.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.5V is the threshold voltage at which an electrical device activates any of its operations.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 150 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 150V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTQ150N15P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2500 mJ
a continuous drain current (ID) of 150A
a drain-to-source breakdown voltage of 150V voltage
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 340 A.
a threshold voltage of 5V
a 150V drain to source voltage (Vdss)