IS46TR16640B-15GBLA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IS46TR16640B-15GBLA1
Manufacturer
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
Package / Case
96-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 1GBIT PARALLEL 96TWBGA
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Access Time :
20ns
Height Seated (Max) :
1.2mm
Memory Size :
1Gb 64M x 16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.575V
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e1
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Number of Pins :
96
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Surface Mount :
yes
Number of Ports :
1
Memory Format :
DRAM
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
ECCN Code :
EAR99
Memory Width :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
1.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.425V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Clock Frequency :
667MHz
Address Bus Width :
13b
Operating Supply Voltage :
1.5V
Terminal Pitch :
0.8mm
Density :
1 Gb
HTS Code :
Package / Case :
96-TFBGA
Number of Terminations :
96
Memory Interface :
Parallel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
Memory Type :
Volatile
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
1
Organization :
64MX16
Length :
13mm