IS46LD32128C-18BPLA2-TR
Mfr.Part #
IS46LD32128C-18BPLA2-TR
Package / Case
168-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM
Memory
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
4Gbit
Memory Interface :
HSUL_12
Technology :
SDRAM - Mobile LPDDR2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TC)
Voltage - Supply :
1.14V ~ 1.3V, 1.7V ~ 1.95V
Memory Format :
DRAM
Series :
Automotive, AEC-Q100
Clock Frequency :
533 MHz
Memory Organization :
128M x 32
Product Status :
Active
Package / Case :
168-VFBGA
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
168-VFBGA (12x12)
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Access Time :
5.5 ns
Base Product Number :
IS46LD32128
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS46LD32128C-18BPLA2-TR
Memory Integrated Silicon Solution, Inc. IS46LD32128C-18BPLA2-TR Overview
IS46LD32128C-18BPLA2-TR Features
This DRAM module boasts a series of features that cater to high-demand systems, emphasizing durability, efficiency, and high capacity storage. It operates at a voltage of 1.8V, offering an optimal balance between energy consumption and performance output. With a 128M configuration, it provides ample space for data-intensive applications, while its compact design ensures it can be integrated into a variety of electronic devices without compromising on space or functionality.