IRFU12N25D
Mfr.Part #
IRFU12N25D
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Description
MOSFET N-CH 250V 14A IPAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Tc
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
144W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
260m Ω @ 8.4A, 10V
Published :
Series :
HEXFET®
Package / Case :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
810pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
IRFU12N25D
Infineon Technologies IRFU12N25D
N-Channel Tube 260m Ω @ 8.4A, 10V ±30V 810pF @ 25V 35nC @ 10V 250V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
IRFU12N25D Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 810pF @ 25V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 250V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IRFU12N25D Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)