IPD65R1K4CFDATMA1
Mfr.Part #
IPD65R1K4CFDATMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 2.8A TO252-3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
262pF @ 100V
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.4Ohm @ 1A, 10V
Series :
CoolMOS™
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 100μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
28.4W Tc