IPD60R210PFD7SAUMA1
Mfr.Part #
IPD60R210PFD7SAUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 16A TO252-3
Stock
1
In Stock :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
210m Ω @ 4.9A, 10V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Package / Case :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1015pF @ 400V
Series :
CoolMOS™PFD7
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 240μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
64W Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
IPD60R210PFD7SAUMA1
Infineon Technologies IPD60R210PFD7SAUMA1
N-Channel 210m Ω @ 4.9A, 10V ±20V 1015pF @ 400V 23nC @ 10V 650V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD60R210PFD7SAUMA1 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1015pF @ 400V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 650V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IPD60R210PFD7SAUMA1 Features
a 650V drain to source voltage (Vdss)