FQD2N50TM
Mfr.Part #
FQD2N50TM
Description
MOSFET N-CH 500V 1.6A DPAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.3Ohm @ 800mA, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Series :
QFET®
Supplier Device Package :
D-Pak
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
230pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 30W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.6A Tc
Vgs (Max) :
±30V
Datasheets
FQD2N50TM
onsemi FQD2N50TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 5.3Ohm @ 800mA, 10V ±30V 230pF @ 25V 8nC @ 10V 500V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD2N50TM Overview
A device's maximum input capacitance is 230pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 500V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
FQD2N50TM Features
a 500V drain to source voltage (Vdss)