FQD2N30TM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQD2N30TM
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 300V 1.7A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
QFET®
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.7A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
130pF @ 25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.7Ohm @ 850mA, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
D-Pak
Vgs (Max) :
±30V
Published :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 25W Tc
Datasheets
FQD2N30TM
onsemi FQD2N30TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.7Ohm @ 850mA, 10V ±30V 130pF @ 25V 5nC @ 10V 300V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD2N30TM Overview
The maximum input capacitance of this device is 130pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 300V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
FQD2N30TM Features
a 300V drain to source voltage (Vdss)