FQD20N06LTF
Mfr.Part #
FQD20N06LTF
Description
MOSFET N-CH 60V 17.2A DPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Supplier Device Package :
D-Pak
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 38W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
630pF @ 25V
Vgs (Max) :
±20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60mOhm @ 8.6A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17.2A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
13nC @ 5V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Published :
Datasheets
FQD20N06LTF
onsemi FQD20N06LTF
N-Channel Tape & Reel (TR) 60mOhm @ 8.6A, 10V ±20V 630pF @ 25V 13nC @ 5V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD20N06LTF Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 630pF @ 25V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 60V.Using drive voltage (5V 10V) reduces this device's overall power consumption.
FQD20N06LTF Features
a 60V drain to source voltage (Vdss)