FQD2N50TF
Mfr.Part #
FQD2N50TF
Description
MOSFET N-CH 500V 1.6A DPAK
Stock
1
In Stock :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
230pF @ 25V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
2
Series :
QFET®
Number of Elements :
Terminal Form :
Gull wing
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.6A Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
120 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.3 Ω @ 800mA, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
6.4A
FET Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 30W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Vgs (Max) :
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
1.6A
Datasheets
FQD2N50TF
onsemi FQD2N50TF
N-Channel Tape & Reel (TR) 5.3 Ω @ 800mA, 10V ±30V 230pF @ 25V 8nC @ 10V 500V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD2N50TF Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 120 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 230pF @ 25V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 1.6A.There is a peak drain current of 6.4A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 500V, it should remain above the 500V level.The transistor must receive a 500V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
FQD2N50TF Features
the avalanche energy rating (Eas) is 120 mJ
based on its rated peak drain current 6.4A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)