FQD19N10LTF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQD19N10LTF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 15.6A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
SWITCHING
Qualification Status :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 7.8A, 10V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Transistor Element Material :
SILICON
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 50W Tc
FET Type :
N-Channel
Drain-source On Resistance-Max :
0.11Ohm
Case Connection :
DRAIN
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
62.4A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
870pF @ 25V
Series :
QFET®
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15.6A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
18nC @ 5V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15.6A
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Vgs (Max) :
±20V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
220 mJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Datasheets
FQD19N10LTF
onsemi FQD19N10LTF
N-Channel Tape & Reel (TR) 100m Ω @ 7.8A, 10V ±20V 870pF @ 25V 18nC @ 5V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD19N10LTF Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 220 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 870pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 15.6A.A maximum pulsed drain current of 62.4A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 100V.In order to operate this transistor, a voltage of 100V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (5V 10V).
FQD19N10LTF Features
the avalanche energy rating (Eas) is 220 mJ
based on its rated peak drain current 62.4A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)