FQD13N10LTF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQD13N10LTF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
520pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Series :
QFET®
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 40W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
12nC @ 5V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
180mOhm @ 5A, 10V
Supplier Device Package :
D-Pak
Published :
Datasheets
FQD13N10LTF
onsemi FQD13N10LTF
N-Channel Tape & Reel (TR) 180mOhm @ 5A, 10V ±20V 520pF @ 25V 12nC @ 5V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD13N10LTF Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 520pF @ 25V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 100V.Using drive voltage (5V 10V) reduces this device's overall power consumption.
FQD13N10LTF Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)