FQB3N30TM
Mfr.Part #
FQB3N30TM
Description
MOSFET N-CH 300V 3.2A D2PAK
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
12.8A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.2 Ω @ 1.6A, 10V
Vgs (Max) :
±30V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
FET Type :
N-Channel
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 55W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
230pF @ 25V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
140 mJ
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-609 Code :
e3
DS Breakdown Voltage-Min :
300V
Terminal Position :
Single
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
3.2A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.2A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
7nC @ 10V
Datasheets
FQB3N30TM
onsemi FQB3N30TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.2 Ω @ 1.6A, 10V ±30V 230pF @ 25V 7nC @ 10V 300V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB3N30TM Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 140 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 230pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 3.2A.Peak drain current is 12.8A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 300V.For this transistor to work, a voltage 300V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQB3N30TM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 140 mJ
based on its rated peak drain current 12.8A.
a 300V drain to source voltage (Vdss)