FQB34N20LTM
Mfr.Part #
FQB34N20LTM
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
SILICON
Rise Time :
520ns
Number of Terminations :
2
Dual Supply Voltage :
200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 180W Tc
Avalanche Energy Rating (Eas) :
640 mJ
QFET®
Resistance :
75mOhm
Fall Time (Typ) :
370 ns
Mount :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Current Rating :
31A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
75m Ω @ 15.5A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
31A Tc
Turn On Delay Time :
45 ns
ECCN Code :
EAR99
Length :
10.67mm
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Transistor Application :
SWITCHING
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Lead Free :
Lead Free
Turn-Off Delay Time :
170 ns
Packaging :
Cut Tape (CT)
Element Configuration :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago)
Width :
9.65mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Threshold Voltage :
2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Vgs (Max) :
±20V
Voltage - Rated DC :
200V
Power Dissipation :
3.13W
Number of Pins :
2
Nominal Vgs :
2 V
Termination :
SMD/SMT
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
72nC @ 5V
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3900pF @ 25V
Weight :
1.31247g
Height :
4.83mm
Feedback Cap-Max (Crss) :
67 pF