FQA38N30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQA38N30
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
38.4A, 300V, N-CHANNEL, MOSFET
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Breakdown Voltage :
300V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Series :
QFET®
Number of Terminations :
3
Length :
15.8mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
120nC @ 10V
Vgs (Max) :
±30V
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
38.4A
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4400pF @ 25V
Rise Time :
430ns
Mount :
Through Hole
Drain-source On Resistance-Max :
0.085Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
85m Ω @ 19.2A, 10V
Lead Free :
Lead Free
Weight :
6.401g
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 week ago)
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging :
Tube
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Fall Time (Typ) :
190 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
290W
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
Height :
18.9mm
Voltage - Rated DC :
300V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
290W Tc
Continuous Drain Current (ID) :
38.4A
Turn-Off Delay Time :
170 ns
Pbfree Code :
yes
Turn On Delay Time :
80 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5mm