FQA32N20C
Mfr.Part #
FQA32N20C
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Avalanche Energy Rating (Eas) :
955 mJ
Threshold Voltage :
4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
204W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Turn-Off Delay Time :
245 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
110nC @ 10V
Turn On Delay Time :
25 ns
Weight :
6.401g
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Pins :
3
Mount :
QFET®
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Power Dissipation :
204W
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Drain-source On Resistance-Max :
0.082Ohm
Rise Time :
270ns
Height :
18.9mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2220pF @ 25V
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Current Rating :
32A
Length :
15.8mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
5mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
82m Ω @ 16A, 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Fall Time (Typ) :
210 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Element Configuration :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Radiation Hardening :
No
Vgs (Max) :
±30V
Datasheets
FQA32N20C
Fairchild Semiconductor FQA32N20C
N-Channel Tube 82m Ω @ 16A, 10V ±30V 2220pF @ 25V 110nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3
FQA32N20C Description
FQA32N20C Features
  • 32A, 200V
  • RDS(on) = 82mΩ(Max.) @VGS = 10 V, ID = 16A
  • Low gate charge ( Typ. 82.5nC)
  • Low Crss ( Typ. 185pF)
  • 100% avalanche tested