FJX3002RTF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FJX3002RTF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased
Max Collector Current :
100mA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Frequency - Transition :
250MHz
Max Power Dissipation :
200mW
Resistor - Emitter Base (R2) :
10 k Ω
hFE Min :
30
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
30 @ 5mA 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 500μA, 10mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Polarity :
NPN
Number of Pins :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Type :
NPN - Pre-Biased
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Emitter Base Voltage (VEBO) :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Continuous Collector Current :
100mA
Current Rating :
100mA
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Resistor - Base (R1) :
10 k Ω
Power Dissipation :
200mW