FDPF20N50FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDPF20N50FT
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 2
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Width :
4.9mm
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1110 mJ
Turn On Delay Time :
45 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
9 Weeks
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Terminations :
3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Published :
Height :
16.07mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Fall Time (Typ) :
60 ns
Case Connection :
Isolated
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3390pF @ 25V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
80A
Power Dissipation :
38.5W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Power Dissipation-Max :
38.5W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
260m Ω @ 10A, 10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Length :
10.36mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
65nC @ 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Series :
UniFET™
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Weight :
2.27g
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
FET Type :
N-Channel
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Rise Time :
120ns
Qualification Status :
Not Qualified
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Resistance :
260mOhm
Vgs (Max) :
±30V
Datasheets
FDPF20N50FT
Fairchild Semiconductor FDPF20N50FT
N-Channel Tube 260m Ω @ 10A, 10V ±30V 3390pF @ 25V 65nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FDPF20N50FT Description
The FDPF20N50FT MOSFET is designed to offer superior switching performance, increased avalanche energy strength, and reduced on-state resistance. The lifetime control of UniFET FRFET? MOSFET has improved the reverse recovery performance of the body diode. While most planar MOSFETs have a trr of over 200ns and a reverse dv/dt immunity of 4.5V/ns, this device has a trr of less than 100ns. Therefore, in certain applications where the performance of the MOSFET's body diode is critical, it can eliminate an additional component and increase system reliability. For switching power converter applications such power factor correction (PFC), flat panel display (FPD) TV power, ATX, and electronic lamp ballasts, this device family is appropriate.
FDPF20N50FT Features
  • RoHS compliant
  • Low Crss ( Typ. 27pF)
  • 100% avalanche tested
  • Improved dv/dt capability
  • Low gate charge ( Typ. 50nC)
  • RDS(on) = 210m? ( Typ.)@ VGS = 10V, ID = 10A