FDPF045N10A
Mfr.Part #
FDPF045N10A
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 100V 67A TO220F
Stock
495
In Stock :
495
Length :
10.36mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5270pF @ 50V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.5m Ω @ 67A, 10V
Turn On Delay Time :
23 ns
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs (Max) :
±20V
Turn-Off Delay Time :
50 ns
Continuous Drain Current (ID) :
67A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
67A Tc
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Weight :
2.27g
Width :
4.9mm
Fall Time (Typ) :
15 ns
Power Dissipation :
43W
Pbfree Code :
yes
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
268A
Case Connection :
Isolated
TO-220AB
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Radiation Hardening :
No
Rise Time :
26ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
74nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
43W Tc
Height :
16.07mm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Series :
PowerTrench®
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Published :
2011
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Drain-source On Resistance-Max :
0.0045ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
N-Channel
Datasheets
FDPF045N10A
onsemi FDPF045N10A
N-Channel Tube 4.5m Ω @ 67A, 10V ±20V 5270pF @ 50V 74nC @ 10V TO-220-3 Full Pack