FDPF20N50FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDPF20N50FT
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO220F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Published :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Weight :
2.27g
Packaging :
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1110 mJ
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Lead Free :
Lead Free
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
65nC @ 10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fall Time (Typ) :
60 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
ECCN Code :
EAR99
Rise Time :
120ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Transistor Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Length :
10.36mm
Turn On Delay Time :
45 ns
Resistance :
260mOhm
Number of Elements :
1
Series :
UniFET™
Number of Pins :
3
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
260m Ω @ 10A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Case Connection :
Isolated
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3390pF @ 25V
Power Dissipation :
38.5W
Vgs (Max) :
±30V
Element Configuration :
Single
HTS Code :
Width :
4.9mm
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Power Dissipation-Max :
38.5W Tc