FDPF18N50
Mfr.Part #
FDPF18N50
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 500V 18A TO220F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
265mOhm
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
60nC @ 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Vgs (Max) :
±30V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Fall Time (Typ) :
90 ns
Threshold Voltage :
5V
Turn-Off Delay Time :
95 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2860pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Length :
10.16mm
Published :
Packaging :
Tube
Height :
9.19mm
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
72A
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
38.5W Tc
Number of Pins :
3
Element Configuration :
Single
Rise Time :
165ns
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
4.7mm
Mount :
Through Hole
Turn On Delay Time :
55 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
945 mJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V