FDPF18N20FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDPF18N20FT
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Element Material :
SILICON
Width :
4.9mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
3
Weight :
2.27g
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fall Time (Typ) :
40 ns
Vgs (Max) :
±30V
FET Type :
N-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Case Connection :
Isolated
Power Dissipation :
41W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Delay Time :
16 ns
Number of Pins :
3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
41W Tc
Number of Elements :
1
Length :
10.36mm
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
72A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
140m Ω @ 9A, 10V
Series :
UniFET™
Factory Lead Time :
9 Weeks
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
26nC @ 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Tc
Turn-Off Delay Time :
50 ns
JESD-609 Code :
e3
Rise Time :
50ns
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Element Configuration :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1180pF @ 25V
Mount :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Height :
16.07mm
Mounting Type :
Through Hole
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Datasheets
FDPF18N20FT
Fairchild Semiconductor FDPF18N20FT
N-Channel Tube 140m Ω @ 9A, 10V ±30V 1180pF @ 25V 26nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FDPF18N20FT Description
The ON Semiconductor FDPF18N20FT UniFETTM MOSFET family is based on planar stripe and DMOS technology. The FDPF18N20FT is designed to have a lower on-state resistance, improved switching performance, and stronger avalanche energy strength. UniFET FRFET? MOSFET body diode reverse recovery performance has been improved via lifetime control. It has a trr of less than 100nsec and a reverse dv/dt immunity of 15V/ns, whereas standard planar MOSFETs have trrs of more than 200nsec and 4.5V/nsec, respectively.
FDPF18N20FT Features
  • RDS(on) = 120mΩ ( Typ.)@ VGS = 10V, ID = 9A
  • Low gate charge ( Typ. 20nC)
  • Low Crss ( Typ. 24pF)
  • 100% avalanche tested