FDPF17N45T
Mfr.Part #
FDPF17N45T
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 450V 17A TO220F
Manufacturer :
onsemi
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Supplier Device Package :
TO-220F
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
300mOhm @ 8.5A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2110pF @ 25V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Drain to Source Voltage (Vdss) :
450V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
50nC @ 10V
Series :
UniFET™
Datasheets
FDPF17N45T
onsemi FDPF17N45T
N-Channel Tube 300mOhm @ 8.5A, 10V 2110pF @ 25V 50nC @ 10V 450V TO-220-3 Full Pack
FDPF17N45T Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 2110pF @ 25V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 450V.
FDPF17N45T Features
a 450V drain to source voltage (Vdss)