FDPF16N50
Mfr.Part #
FDPF16N50
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
80 ns
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
4 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Packaging :
Tube
Weight :
2.27g
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation-Max :
38.5W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Published :
Length :
10.16mm
Series :
UniFET™
Mount :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380m Ω @ 8A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
38.5W
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1945pF @ 25V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
64A
Mounting Type :
Through Hole
Turn-Off Delay Time :
65 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
780 mJ
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Rise Time :
150ns
Contact Plating :
Tin
Width :
4.7mm
Number of Pins :
3
Threshold Voltage :
5V
Number of Elements :
1
Turn On Delay Time :
40 ns
Number of Terminations :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
15.87mm
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±30V
Datasheets
FDPF16N50
Fairchild Semiconductor FDPF16N50
N-Channel Tube 380m Ω @ 8A, 10V ±30V 1945pF @ 25V 45nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FDPF16N50     Description
FDPF16N50    Features
RDS(on) = 380m? ( Max.)@ VGS = 10V, ID = 8.3A
Low gate charge ( Typ. 32nC)
Low Crss ( Typ. 20pF)
100% avalanche tested