FDPF15N65
Mfr.Part #
FDPF15N65
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Turn On Delay Time :
65 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2004
3
Rise Time :
125ns
Power Dissipation-Max :
38.5W Tc
Fall Time (Typ) :
65 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
440m Ω @ 7.5A, 10V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
38.5W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
4.7mm
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Mount :
Through Hole
Length :
10.16mm
Series :
UniFET™
Height :
15.87mm
Threshold Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±30V
Drain-source On Resistance-Max :
0.44Ohm
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Turn-Off Delay Time :
105 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3095pF @ 25V
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
Isolated
Weight :
2.27g
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
63nC @ 10V
Number of Pins :
3
Datasheets
FDPF15N65
Fairchild Semiconductor FDPF15N65
N-Channel Tube 440m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 3095pF @ 25V 63nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FDPF15N65  Description
FDPF15N65   Features
·Rps(on)=360mΩ(Typ.)@VGs=10Vp=7.5A.LowGate Charge(Typ.48.5nC)
·Low Crss(Typ.23.6pF)100% Avalanche Tested