FDPF14N30
Mfr.Part #
FDPF14N30
Manufacturer
onsemi
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Manufacturer :
onsemi
Power Dissipation-Max :
35W Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Case Connection :
Isolated
Transistor Application :
SWITCHING
Fall Time (Typ) :
75 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
35W
Turn On Delay Time :
20 ns
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Turn-Off Delay Time :
30 ns
Nominal Vgs :
5 V
Number of Pins :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Dual Supply Voltage :
300V
Continuous Drain Current (ID) :
14A
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Weight :
2.27g
Published :
2013
FET Type :
N-Channel
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ENHANCEMENT MODE
Rise Time :
105ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Termination :
Through Hole
Drain to Source Breakdown Voltage :
300V
Series :
UniFET™
Mount :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
56A
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Packaging :
Tube
Transistor Element Material :
SILICON
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
290m Ω @ 7A, 10V
Resistance :
290mOhm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1060pF @ 25V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Vgs (Max) :
±30V
Datasheets
FDPF14N30
onsemi FDPF14N30
N-Channel Tube 290m Ω @ 7A, 10V ±30V 1060pF @ 25V 25nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FDPF14N30 Description
FDPF14N30 Features
  • Low Crss ( Typ. 17pF)
  • 100% avalanche tested
  • RoHS compliantcapability
  • Low gate charge ( Typ. 18nC)
  • RDS(on) = 290m? ( Max.)@ VGS = 10V, ID = 7A