FDMC7200
Mfr.Part #
FDMC7200
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
8-PowerWDFN
Description
SMALL SIGNAL FIELD-EFFECT TRANSI
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Series :
PowerTrench®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Continuous Drain Current (ID) :
8A
Width :
3mm
Height :
800μm
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN SOURCE
Fall Time (Typ) :
6 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
23 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
23.5m Ω @ 6A, 10V
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Dual
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Turn-Off Delay Time :
38 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Weight :
186mg
JESD-609 Code :
e4
Transistor Element Material :
SILICON
FET Feature :
Logic Level Gate
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Power - Max :
700mW 900mW
Turn On Delay Time :
13 ns
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
900mW
Rise Time :
4ns
Feedback Cap-Max (Crss) :
30 pF
Number of Elements :
2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
8-PowerWDFN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
660pF @ 15V
Mounting Type :
Surface Mount
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
6A
Number of Channels :
2
Number of Terminations :
8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6A 8A
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10nC @ 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Length :
3mm
Number of Pins :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
NO LEAD
Datasheets
FDMC7200
FDMC7200 Description
This device comes in a twin Power33 (3mm x 3mm MLP) packaging and has two specialized N-Channel MOSFETs. To make synchronous buck converter placement and routing simple, the switch node has been internally connected. To offer maximum power efficiency, the control MOSFET (Q1) and synchronous MOSFET (Q2) have been constructed.
FDMC7200 Features
  • At Vgs = 10 V, Iq = 6 A, the maximum ros(on) is 23.5 mQ.
  • Maximum rDS(on) is 38 mQ at 4.5 V, lD, and VGS.
FDMC7200 Applications
  • Mobile Technology
  • Devices for Mobile Internet
  • Point of Load for General Purpose
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 20SSOP
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC
    TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO15
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26