FDB082N15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDB082N15A
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 117A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Series :
PowerTrench®
Number of Elements :
1
Rise Time :
58ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
542 mJ
Continuous Drain Current (ID) :
105A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.2m Ω @ 75A, 10V
Power Dissipation :
231W
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Width :
9.65mm
Turn On Delay Time :
22 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
420A
Number of Terminations :
2
Turn-Off Delay Time :
61 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Lead Free :
Lead Free
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
84nC @ 10V
Element Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6040pF @ 25V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
3
Height :
4.83mm
Transistor Element Material :
SILICON
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Power Dissipation-Max :
294W Tc
Weight :
1.31247g
Package / Case :
Length :
10.67mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
117A Tc
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
DRAIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fall Time (Typ) :
26 ns
FET Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Surface Mount
Resistance :
8.2mOhm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Datasheets
FDB082N15A
onsemi FDB082N15A
N-Channel Tape & Reel (TR) 8.2m Ω @ 75A, 10V ±20V 6040pF @ 25V 84nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FDB082N15A Description
FDB082N15A Features
?Ros(on)=6.7 mQ @ VGS = 10 V, lD = 75 A