FDB016N04AL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDB016N04AL7
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Height :
4.7mm
Published :
Turn-Off Delay Time :
118 ns
Length :
10.2mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Case Connection :
DRAIN
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
6
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±20V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
167nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
160A Tc
Weight :
1.312g
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Continuous Drain Current (ID) :
160A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Turn On Delay Time :
21 ns
Power Dissipation :
283W
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11600pF @ 25V
Transistor Application :
SWITCHING
Fall Time (Typ) :
33 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.6m Ω @ 80A, 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G6
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
283W Tc
Number of Pins :
7
Width :
9.4mm
Terminal Form :
Gull wing
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PowerTrench®
Rise Time :
14ns
Datasheets
FDB016N04AL7
Fairchild Semiconductor FDB016N04AL7
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.6m Ω @ 80A, 10V ±20V 11600pF @ 25V 167nC @ 10V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
FDB016N04AL7 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 11600pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [160A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=40V, the drain-source breakdown voltage is 40V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 118 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 21 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
FDB016N04AL7 Features
a continuous drain current (ID) of 160A
a drain-to-source breakdown voltage of 40V voltage