ESRD8R2M16R
Mfr.Part #
ESRD8R2M16R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Series :
ESRD
Capacitance :
8.2μF
Voltage - Rated DC :
16V
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
1.3A
Packing Method :
TR
Applications :
Bypass, Decoupling
Weight :
670.01263mg
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Metric) :
Ripple Current @ High Frequency :
1.3A @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Imperial) :
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
3μA
Dissipation Factor :
0.06 %
Length :
7.3mm
Height :
1.8mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Polymer
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
ESRD8R2M16R
Cornell Dubilier Electronics ESRD8R2M16R
8.2μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.071 1.80mm Tape & Reel (TR) 45mOhm ESRD Surface Mount Polymer Bypass, Decoupling